כמעט בכל מדינה בעולם חוקי תעבורה שונים ובמקרה של תאונה בחו"ל נדרשת מעורבות של אנשי מקצוע אובייקטיביים.

הכל מתחיל בהכנה לחופשה או להגירה

ראשית, מומלץ לקחת בחשבון מקרה מצער של תאונת דרכים כבר בשלבים מוקדמים של תכנון הטיול והחופשה. אם למשל מתכננים שכירת רכב בחו"ל ורוכשים ביטוח נסיעות עם כיסוי לפעילויות אקסטרים, חשוב לוודא שיש פיצוי כספי למקרה של תאונת דרכים ולבדוק מה גובה ההשתתפות העצמית.

בדיקה של מאפייני פוליסת ביטוח נסיעות חשובה גם לצורך השגת מידע על אופן הטיפול הבירוקרטי בבעיה. עו"ד תעבורה למשל יודע היטב מה צריך לעשות כדי לתבוע את חברת הביטוח ולהשיג את הפיצוי, אך לאנשים מן השורה ובעיקר למי שנמצא בחו"ל זה עלול להיות מורכב יותר.

אל תוותרו על ביטוח צד ג'

המציאות היא שיש אלפי מקרים של תאונות דרכים שבהן מעורבים ישראלים באירופה, בארצות הברית באוסטרליה ובמקומות אחרים בעולם. הטעות הנפוצה היא לוותר על כיסוי למבוטח במידה והוא גרם נזק לצד ג' בגלל רשלנות תוך כדי שימוש בכלי רכב, אך המשמעות היא שנותר רק להסתמך על הפוליסה שהוצאה על ידי החברה שממנה הושכר הרכב. מטבע הדברים, זו תהיה פוליסה מוגבלת שכלל לא כוללת כיסוי לנזקים שנגרמו לצד ג', או שתקרת הכיסוי שלה לא תספיק על מנת לכסות את כל הנזק שנגרם. כאן, השקעה של עוד כמה שקלים בהוספת החריג לפוליסה תעניק שקט נפשי וכיסוי ממשי במקרה של תאונה.

מה עושים אחרי שנפגעים?

רבים מהישראלים שמעורבים בתאונות דרכים בחו"ל מעדיפים להתרחק מזירת התאונה, בין אם הם אשמים ובין אם לא. זה קורה כי אף פעם לא נעים להיחקר בשפה זרה וכי חוסר הוודאות גובר על התבונה. בכל מקרה מדובר במעשה שגוי, כי במדינות מערביות יש חוק שקובע שאסור להזיז כלי רכב שמעורבים בתאונות אלא בהוראת שוטר – מה גם שנתונים מהזירה יכולים לסייע למעורבים לממש את הזכויות שלהם.

מומלץ להמתין להגעת המשטרה מיד אחרי התאונה וגם אם נפגעים. בזמן הזה אפשר לצלם את הזירה, לאסוף פרטים מעדים ולבדוק נזקים לרכב או לגוף. בהמשך, יש להקפיד ולשמור על קבלה בגין הוצאה כספית שהוצאה בגלל התאונה. הוצאות כספיות נפוצות כוללות למשל נסיעה במונית לבית החולים, צילומי רנטגן בקבלת טיפולים רפואיים, פניה לייעוץ רפואי פרטי, רכישת תרופות וכן הלאה. אם מבצעים את צעדים אלו, מקלים על ההליכים המשפטיים מול חברות הביטוח ובמידת הצורך גם על הליכים פליליים.

לסיכום

לבסוף, קיימת אפשרות של יצירת קשר עם עורך דין תאונות דרכים מהארץ וריכוז של כל סוגיית הטיפול בנושא תחת קורת גג אחת. היתרון במקרים כאלה בא לידי ביטוי בהתנהלות בעברית מול עו"ד תעבורה מישראל וקיצור משך הזמן שעובר מרגע התאונה ועד הגשת התביעה או קבלת הפיצוי. כמו כן, ביצירת קשר עם עו"ד תאונות דרכים מישראל יכולה גם המשפחה שנשארה בארץ לטפל בחלק מהסוגיות הבירוקרטיות והמשפטיות.

מאמרים נוספים

רילוקיישן לאוסטרליה

להמשך קריאה

מקצועות עכשוויים הנדרשים באוסטרליה

להמשך קריאה

אמנת המס בין ישראל לקנדה

להמשך קריאה

הגירה לאוסטרליה או הגירה לקנדה – במה בוחרים?

להמשך קריאה