מידע נוסף על אוסטרליה

אוסטרליה היא חברה רב-תרבותית וסובלנית שמקדמת בברכה את אלו הרוצים להשתקע בה ונותנת להם הזדמנות. החל מהנופים המהממים, 7,000 החופים, הצמחייה העשירה ובעלי החיים האקזוטיים, וכלה בערים בעלות הניחוח הקוסמופוליטי, אוסטרליה היא מקום נפלא ומגוון של ניגודים, ויעד מושלם להתפתחות עסקים וגידולם במאה ה – 21. עם אוניברסיטאות יוקרתיות בקנה מידה בינלאומי, ומערכות חינוך ובריאות שזוכות למימון וסיוע ממשלתי משמעותי, אוסטרליה נהנית מיציבות כלכלית ופוליטית, וממערכת משפטית המבוססת על המשפט המקובל (בדומה לישראל).

לילידיה האבוריג'יניים של אוסטרליה יש תרבות מגוונת ומורכבת ביותר ששורשיה מעמיקים לפחות 40,000 שנים לאחור. מאז תחילת ההתיישבות הבריטית באוסטרליה בשנת 1788, סבלו האבוריג'יניים ממדיניות מפלה באופן שיטתי. רק לאחרונה החלה ממשלת אוסטרליה לטפל במרכיבי הקיפוח ההיסטורי של האבוריג'יניים באמצעות חקיקה, לרבות פקודת תואר היליד, שבאופן תיאורטי בכוחה להשיב אדמות מדינה לבעליהן האבוריג'יניים החוקיים. יחד עם זאת, הליכים משפטיים הראו את מגבלותיה של חקיקה זו.

מאז 1945, כ – 7.5 מיליון אנשים מלמעלה מ – 160 מדינות היגרו לאוסטרליה במסגרת תוכנית ההגירה של המחלקה להגירה, רב תרבותיות ועניינים מקומיים (DIMIA), ומצאו בה את ביתם. למעלה מ- 80% תושבי אוסטרליה נולדו מחוץ לאוסטרליה, באופן שמחזק את אופייה הרב – תרבותי של האוכלוסייה הקיימת. בין יוני 2017 ל- יוני 2018 העניקה ממשלת אוסטרליה 162,000.

שם המדינה המלא: הקהילייה של אוסטרליה

תאריך יסוד איחוד המדינות והאזורים: 1 בינואר 1901

אוכלוסייה לפי המדינות (פברואר 2024)

ניו סאות' ויילס אוכלוסייה: 8.41 מיליון איש עיר בירה – סידני (5.185 מיליון איש)

ויקטוריה אוכלוסייה: 6.929 מיליון איש, עיר בירה – מלבורן (5.316 מיליון איש)

דרום אוסטרליה אוכלוסייה: 1.881 מיליון איש, עיר בירה – אדלייד (1.379  מיליון איש)

קוינסלנד אוכלוסייה: 5.54  מיליון איש, עיר בירה – בריסביין (2.536  מיליון איש)

מערב אוסטרליה אוכלוסייה: 2.897 מיליון איש, עיר בירה – פרת' (2.143 מיליון איש)

טסמניה אוכלוסייה: 585,000  איש, עיר בירה – הוברט (189,870 איש)

אזורים

שטח הבירה האוסטרלית אוכלוסייה:  478,000 איש, עיר הבירה – קנברה (450,000 איש)

השטח הצפוני אוכלוסייה: 257,000 איש, עיר הבירה – דרווין (148,116 איש)

שטח: 7.688 מיליון קמ"ר

מידע נוסף

אוכלוסייה: 26.6 מיליון איש (פברואר 2024)

עיר בירה: קנברה (450,000 איש בפברואר 2024)

מוצא: אירופאי – 90%, אסיאני – 7%, אבוריג'יני – 2.5%

שפות: אנגלית, שפות משניות: שפות אבוריג'יניות, אירופאיות ואסיאתיות שונות

מטבע:  שוויו של דולר אוסטרלי (A$) כ –0.66 USD  (נכון לפברואר 2024)

דת: נוצרית – 43.9%, מוסלמית – 3.2%, הינדואיזם – 2.7%, בודהיסטית – 2.4%, יהודית – 0.4%

ממשל: חברה עצמאית בקהיליית המדינות הבריטית

ראש הממשלה: מר אנת'וני אלבנז  (מ-22 במאי 2022)

ראש המדינה: הנציב הכללי הממונה (נציג המלכה הבריטית) – מר דוד הורלי (מ-2019)

צבא: התנדבותי – הצבא המלכותי האוסטרלי מורכב מחיילים מקצועיים בלבד

סוף שבוע: יומיים – שבת וראשון

תעשיות עיקריות: מחצבים, נפט, פחם, זהב, צמר, דגנים, בשר, תיירות

כלכלה

ביצועיה הכלכליים המרשימים של כלכלת אוסטרליה לאורך העשור האחרון, שמכונים בעולם הרחב "הנס האוסטרלי", נותנים את אותותיהם בבירור בצמיחה כלכלית, אינפלציה נמוכה (4.1% נכון ל2023) שיעור אבטלה נמוך (3.9% נכון לדצמבר 2023) ושערי ריבית נמוכים. הכלכלה האוסטרלית משוחררת מכבלי הרגולציה, פתוחה ותחרותית, ונעזרת ע"י מגזר פרטי דינאמי, כוח עבודה גמיש ומיומן ומשאבי טבע רבים.

גידול ביצירת מקומות עבודה: 3% בשנה נכון ל2023

14.5% מכוח העבודה מועסקים בשירותי הבריאות (2021).

9.1% מכוח העבודה מועסקים סחר קמעונאי (2021) .

8.9% מכוח העבודה מועסקים בתעשיית הבנייה (2021).

8.8% מכוח העבודה מועסקים בחינוך (2021).

7.8% מכוח העבודה מועסקים בתעשיית המדע (2021).

5.9% מכוח העבודה מועסקים בתעשיית הייצור (2021).

2.3% מועסקים בתעשיית החקלאות (2021).

למועסקים מובטחים: למועסקים מובטחים זכות ההצטרפות לאיגודים המקצועיים, תנאי עבודה, שכר מינימום, קצבאות, מסגרת שעות עבודה, שעות נוספות, ימי מחלה וחופשה.

שוק העבודה האוסטרלי הינו תחרותי ביותר. למידע נוסף בנוגע לסיכויי העבודה ומשרות נדרשות, קרא את העיתונות האוסטרלית, במיוחד את עיתוני רביעי ושבת. ראה קישורים שימושיים – תקשורת.

מיסים:

מס על טובין ושירותים (GST)-זהו מס רחב בסיס של 10% על רוב המצרכים והשירותים שאתה קונה, הכלול במחיר התשלום (בדומה למע"מ בישראל).

שיעור המס על תאגידים הינו בין 25%-30%, שיעור המס הגבוה ביותר על הכנסת יחיד הינו 45% , שיעורי המס הם פרוגרסיביים (מדרגות מס בהתאם להכנסה).

שיעור ההכנסה הממוצע ליחיד הוא $5,348  AUD.

קהילה יהודית

הקהילה היהודית באוסטרליה החלה עם גל המתיישבים האירופאים הראשונים שהגיעו לאוסטרליה בשנת 1788, וזוהי הקהילה היהודית הגדולה ביותר באזור אסיה. כיום יש באוסטרליה קהילה יהודית תוססת המונה כ – 110,000 נפש המתגוררים בעיקר במלבורן ובסידני, אך קהילות יהודיות נוספות מפוזרות בכל המדינה במקומות כמו אדלייד, בריסביין, קנברה, חוף הזהב, פרת' ואפילו הוברת. בשנים האחרונות היוו תושבי ברה"מ לשעבר ודרום אפריקה את עיקר מקורות ההגירה היהודית לאוסטרליה.

כ – 50% מאנשי הקהילה היהודית הם ניצולי שואה, צאצאיהם, או בעלי קרובי משפחה מבין קרבנות השואה הנאצית. יהדות אוסטרליה הינה בעלת שיעור ניצולי השואה הגבוה ביותר מזו של כל קהילה יהודית אחרת בעולם.

הארגון הקהילתי המוביל הוא מועצת הנהלת יהדות אוסטרליה. יהודי אוסטרליה עסוקים בקידום מעורבות פעילה ומתמדת בחיי הקהילה היהודית, המתאפיינת ביוזמות יהודיות רבות, שביניהן: שני עיתונים שבועיים (במלבורן ובסידני); תוכניות בעלות עניין יהודי בתחנות הרדיו האתני באנגלית,עברית ויידיש; פעילות ספורט יהודית ענפה במסגרת מכבי אוסטרליה ; פעילות תנועות נוער ציוניות ודתיות ; למעלה מ – 100 בתי כנסת בהן מיוצגים כל הזרמים הדתיים המרכזיים בכל רחבי אוסטרליה ; מקוואות, שחיטה כשרה, מאפיות ומסעדות יהודיות כשרות. בנוסף, במלבורן יש שני בתי מלון כשרים, ומוזיאונים יהודיים חדשים נפתחו בסידני ובמלבורן.

מידע על כל האירועים, בתי הכנסת, הארגונים וכל מה שתרצה לדעת על הקהילה היהודית באוסטרליה תוכל למצוא באתר – https://www.jewishaustralia.com/

ההבדל העיקרי בין הקהילה היהודית באוסטרליה לקהילות יהודיות דוברות אנגלית אחרות הוא אחוז ההשתתפות הגבוה בבתי ספר היהודיים (75% מתלמידי ביה"ס היסודי ו – 55% מתלמידי ביה"ס תיכון) ואחוז נמוך יחסית של נישואים מעורבים. למרות ששיעור הנישואין המעורבים עולה בהדרגה, הוא עדיין נמוך יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם המערבי. 

בין בתיה"ס היהודיים נכללים:

אדלייד: מסדה קולג' – www.carmel.wa.edu.au

חוף הזהב: בי"ס מלך סולומון – www.education.net.au/education/KING-SOLOMON-COLLEGE/4069

בריסבן:  סיני קולג' – sinaicollege.qld.edu.au

מלבורן:

בי"ס המלך דוד (רפורמי)www.kds.vic.edu.au

בית רבקה קולג' לבנות –  www.ybr.vic.edu.au

ישיבה לבנים קולג' – https://www.ybr.vic.edu.au/yeshivahsecondary.html

בי"ס עדת ישראל (חרדי) – #952364229723

שלום עליכם קולג' – www.sholem.vic.edu.au

לייבלר יבנה קולג'  (דתי) – www.yavneh.vic.edu.au

ביאליק קולג' – www.bialik.vic.edu.au

מאונט סקופוס ממוריאל קולג' –  www.scopus.vic.edu.au

בי"ס דונקסטר – djds6@one.net.au

סידני:

מסדה קולג' –  www.masada.nsw.edu.au

מוריה קולג' – www.moriah.nsw.edu.au

הר סיני קולג' – www.mountsinai.nsw.edu.au

בי"ס עמנואל (רפורמי) –  www.emanuelschool.nsw.edu.au

קסר תורה (דתי) –  www.kessertorah.nsw.edu.au

 

איך משתלבים

חינוך

מערכת החינוך האוסטרלית מתחלקת לחמישה תחומים: 1. טרום בי"ס (עד גיל 5) 2. בי"ס יסודי (כיתות א' – ו') 3. בי"ס תיכון/קולג' (כיתות ז' – י"ב) 4. מוסדות להכשרה מקצועית 5. אוניברסיטאות ומוסדות אחרים להשכלה גבוהה.

ביה"ס הינו במסגרת חינוך חובה עד גיל 15 ושפת ההוראה היא אנגלית. יש לציין שקיימת מערכת בתי"ס פרטיים (בתשלום שכ"ל) וכן מערכת בתי"ס ציבוריים (ללא תשלום שכ"ל). בתי הספר היהודיים היא חלק ממערכת בתי הספר הפרטיים.

מספר תוכניות השפה האנגלית מותאמות למבוגרים ולילדים ברמות שונות. לילדים יש מספר תוכניות במערכת בית הספר. התוכנית הממשלתית "אנגלית כשפה שניה – מגיעים חדשים" מסייעת לתמידי בי"ס יסודי ותיכון הזקוקים לתרגול אינטנסיבי של השפה. תוכנית לימודי האנגלית למבוגרים (AMEP) מורכבת משיעורי בוקר וערב במשך 510 שעות הוראת אנגלית.

פרטים נוספים  immi.homeaffairs.gov.au/settling-in-australia/amep/about-the-program

הממשלה האוסטרלית מפעילה תוכנית לסטודנטים מארצות זרות (OSP) לכל התושבים שאינם אזרחי אוסטרליה ולתושבי קבע שרוצים ללמוד באוסטרליה. ויזות סטודנט מוענקות רק לאלו המשתתפים בקורס רשום (או חלק מקורס) במסגרת מלאה.

מידע נוסף על לימודים באוסטרליה  www.studyaustralia.gov.au

בריאות

לאוסטרליה מערכת בריאות מסובסדת – מדיקייר – הנגישה לכל תושבי הקבע ומספקת עזרה בהוצאות רפואיות ובאשפוז בבית חולים, וכן מסבסדת תרופות. יש גם מערכת בריאות פרטית נרחבת, למי שרוצה לקבל בתשלום נוסף טיפולים מיוחדים שאינם כלולים בביטוח הרפואי הרגיל, כמו טיפולי שיניים ואופטיקה.

בכרטיס פלסטיק ירוק של מדיקייר ועליו מוטבעים פרטי המחזיק (ושל בני משפחה נוספים) נעשה שימוש בביקור אצל רופא, בבית החולים כפציינט ציבורי ובמשרדי מדיקייר. "חיוב ישיר" או "חיוב נפח" נעשה כאשר הרופא מחייב את מדיקייר ישירות והפציינט אינו משלם מאום. חלק מהרופאים מחייבים את הפציינט, ומדיקייר מחזיר עד 85% מהחיוב לאחר דרישת ההחזר. מדיקייר משלמת דמי התייעצות עם בעלי פרקטיקות כלליות, מומחים, בדיקות מיוחדות ושירותי בתי החולים הציבוריים. אם עליך ללכת לבית החולים (ציבורי או פרטי), כפציינט פרטי אתה יכול לבחור איזה רופא יטפל בך, ומדיקייר תשלם עד 75% מדמי הטיפול. חלק מדמי הטיפול הנותרים או כולם יכולים להיות מכוסים ע"י ביטוח רפואי פרטי.

למידע נוסף על בריאות

www.health.gov.au

www.servicesaustralia.gov.au/medicare

דיור

רוב האוסטרלים חיים ברצועה צרה של 50 ק"מ מהחוף בערים גדולות או בעיירות – בערך 87% מהאוכלוסייה גרה באזורים עירוניים לאורך החוף. בסידני ובמלבורן גרים 40.2%  מאוכלוסיית המדינה ( 5,031,195  מיליון איש במלבורן ו – 5,297,089  מיליון איש בסידני נכון ל2023), כשבערי בירה מדינתיות אחרות כמו אדלייד, בריסביין ופרת' מרכזות אוכלוסייה של כמליון- 2  מליון איש כ"א. בערים גדולות אלו ישנו מגוון רחב של דיור אפשרי.

הרוב של 67% ממשקי הבית באוסטרליה הינם בעלי ביתם הנוכחי, אם או בלי משכנתא (37% ו – 30% בהתאמה). עוד 31% ממשקי הבית שוכרים, 26% שוכרים מבעלים פרטיים ו – 5% שוכרים מרשויות דיור ציבוריות. בתים עם חצרות, עם גנים ומרכזי קניות קרובים, במרחק שעה נסיעה ממרכזי הערים הם צורת החיים הדומיננטית, למרות שדירה במרכז העיר נעשתה פופולארית יותר בשנים האחרונות. אוטובוסים, רכבות וחשמליות הופכות את הנסיעה לנוחה ביותר, ואינן יקרות יחסית. הדיור הוא ברמה גבוהה ובמחירים נוחים בהשוואה לארצות אחרות.

נכסים להשכרה מתפרסמים במדורי השכירות של העיתונים. על מנת להבטיח את הנכס, תצטרך להפקיד איגרת ביטחון (הפקדה ניתנת להחזרה בשווי חודש שכירות) וכן תשלום מספר שבועות שכירות מראש. ברוב המקרים תצטרך גם לספק שני ערבים. בתים למכירה מתפרסמים בעיתונות, במיוחד בימי רביעי ובשבת. בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים כמו חברות בנייה, חברות אשראי וכד' יוכלו להלוות לך כספים לצורך רכישה או בנייה של נכס למגורים. שיעורי הריבית על משכנתאות נעים בין  %4.5 ל – 8% (בסידני הם גבוהים מעט מאשר במלבורן). שיעורי הריבית בהלוואות לצורך השקעה זהים.

מידע נוסף על נותני משכנתאות שונים: www.yourmortgage.com.au

פנאי

האוסטרלים אוהבים מאוד את זמן הפנאי שלהם ומבקרים באתרים מהצפון הטרופי הרחוק של קוינסלנד והאזור הצפוני, ועד האקלים הממוזג והנוח של הדרום. חופי רחצה יפהפיים ממלאים את אזור החוף המזרחי וגם את אזור החוף המערבי, והאוסטרלים פעילים מאוד הן בענפי ספורט מים רבים כמו גלישה, שחיה וסקי מים, והן במגוון רחב של ענפי ספורט אחרים, ביניהם ניתן לציין במיוחד טניס, ורכיבת אופניים.

באוסטרליה נמצאים כמה מאזורי מדבריות השממה הגדולים בעולם. למרות שהמרחקים גדולים, אמצעי תחבורה יעילים, מהירים ובמחירים סבירים מקשרים את כל ערי הבירה המדינתיות והמרכזים האזוריים. האוסטרלים נהנים מתרבות מתוחכמת ברמה גבוהה: אופרה, באלט, אמנות מוזיקה ומוזיאונים, וכמו כן מכמה מהמסעדות המשובחות ביותר והיינות הטובים בעולם מסוגם המיוצרים באוסטרליה.

קישורים שימושיים

הגירה:

www.homeaffairs.gov.au

הממשלה:

www.australia.gov.au

תעסוקה:

www.careerone.com.au

www.seek.com.au

www.humanrights.gov.au

ביטוח לאומי:

www.pm.gov.au

www.dss.gov.au

www.servicesaustralia.gov.au

מכס והסגר:

www.homeaffairs.gov.au

www.agriculture.gov.au/cats-dogs

עסקים באוסטרליה

www.business.gov.au

www.business.vic.gov.au

www.business.nsw.gov.au

www.smallbusiness.wa.gov.au/contact-us

www.businessinsider.com.au

מיסים:

www.ato.gov.au

דיור:

www.realestate.com.au

www.australia.gov.au/housing-and-property

מערכת החינוך:

https://www.studyaustralia.gov.au

תקשורת:

www.abc.net.au

www.theaustralian.com.au

www.theage.com.au

www.smh.com.au

תיירות ופנאי:

www.tourism.australia.com

www.lonelyplanet.com/australia

למידע נוסף
צרו קשר