מידע נוסף על ארה"ב

אידאלים של דמוקרטיה וקפיטליזם הינם ערכים מכוננים שלארה"ב, והאמריקאים מאמצים באדיקות את חוקתם ואת הצהרת העצמאות שלהם. ארה"ב הביאה להכרת העולם בערכיםשל זכות הפרט לחתור לאושר ושל חופש הדיבור, ויצרה את המדינה העשירה, בעלת האמצעים והמיוחדת ביותר בעולם. כור ההיתוך האמריקאי מתפתח כל הזמן, בנותנו הדגשה מחודשת לתרומת המדינות והתרבויות הישנות לארץ. כמנהיגת העולם ומעצמת העל היחידה, ארה"ב ליוותה את העולם מחוץ למלחמת העולם הראשונה, לתוך מלחמת העולם השנייה ולתוך עידן הגרעין, ומאז טרגדיית 11 בספטמבר מנהלת מלחמה נגד הטרור העולמי בשם החירות.

המתיישבים הראשונים הגיעו מאסיה לצפון אמריקה לפני יותר מ – 20,000 שנה. מגלה ארצות נורווגי היה האירופאי הראשון שהגיע לאמריקה, כחמש מאות שנה לפני קולומבוס (שהגיע ב – 1492). הספרדים ייסדו את המושבה האירופאית הראשונה בסט. אוגוסטין, פלורידה, והמושבה הבריטית הראשונה נוסדה ב – 1607, ועימה הגיעו גם האפריקאים הראשונים לארה"ב. פסל החירות מסמל את נכונותה של ארה"ב לפתוח את שעריה בפני מהגרים, ובשנים האחרונות מגיעים לארה"ב יותר ממליון מהגרים בשנה.

שם המדינה המלא: ארצות הברית של אמריקה

תאריך העצמאות: 4 ביולי 1776

שטח: 9.370 מיליון קמ"ר

אוכלוסייה:  341,183,724   איש (פברואר 2024)

עיר הבירה: וושינגטון (5,490,000  איש נכון ל2023)

מוצא: אירופאי – 60%, אפרו-אמריקאי – 12%, לטיני – 18.5%, אסיאני – 5.6% , ילידי – 0.7%

שפות: אנגלית, ושפות משניות רבות, ביניהן בולטת הספרדית

דת: פרוטסטנטית – 35% , קתולית – 22% , יהודית – 2%, מוסלמית – 1%

ממשל: רפובליקה פדראלית של 50 מדינות

נשיא: מר ג'ו ביידן מינואר 2021

צבא: התנדבותי – הצבא קנדי מורכב מחיילים מקצועיים בלבד

סוף שבוע: יומיים – שבת וראשון

תעשיות עיקריות: נפט, אלקטרוניקה, מחשבים, ייצור מכוניות, תעשיית המטוסים והחלל, חקלאות, תקשורת, כימיקלים, מכרות.

מטבע: דולר ארה"ב

כלכלה

כלכלת ארצות הברית הנה המפותחת בעולם, בעלת שיעור אינפלציה נמוך, שיעור אבטלה נמוך, מוצרים באיכות גבוהה ושכר גבוה. אף שיעורי המיסים הנגבים הם מהנמוכים בעולם המערבי. כלכלת ארה"ב משלבת שוק חופשי ותחרותי עם פעילות עסקית המוגנת על ידי מטריית חוקים.

תעסוקה: ארה"ב מונהג שכר מינימום לעובדים ותשלום עבור שעות נוספות (פי 1.5 מהשכר היסודי עבור השעות שמעבר ל 40 שעות בשבוע). אין פיצויי פיטורין או ימי חופשה. שוק העבודה הינו תחרותי ביותר ושעות העבודה של עובדים בערים הגדולות ארוכות מאד.

מס הכנסה: בארה"ב מס הכנסה פרוגרסיבי על הכנסה בשיעור שבין 10% ל – 37%, כאשר שיעור המס הגבוה ביותר (37% כאמור).

יוקר המחייה: עלות המחייה בארה"ב לנפש אחת לחודש הוא $3,189 . מספר הנפשות בכל בית אמריקאי הוא בממוצע 3.13. שיעורי יוקר המחייה משתנים בהתאם לאזורי המחייה בארה"ב, כאשר בהוצאות הגבוהות ביותר נושאת אוכלוסיית ערי המערב, אחריה אוכלוסיית ערי הצפון המזרחי ואוכלוסיית ערי הדרום. אוכלוסיית ערי המערב התיכון (Mid West) ואזורים כפריים נושאות בהוצאות נמוכות יותר.

נתונים כלליים:

שיעור האינפלציה:  3.1% נכון לינואר 2021

שיעור האבטלה:  3.7% נכון לינואר 2021

שיעור גידול האוכלוסין:  2.3% נכון ל2023

הריבית במשק:   5.25%-5.5% נכון ליולי 2023

תעשיות עיקריות:  מחשבים, תרופות, ייצור ציוד צבאי, ציוד אווירי וציוד חלל.

מחקר ופיתוח:  המדינה המובילה בעולם.

קהילה יהודית

הקהילה היהודית החלה להתקיים בארה"ב החל משנת 1654, אז מנתה 25 איש. כיום מונה אוכלוסיית יהודי ארה"ב כ-5.6 מליון יהודים (כ – 2.5% מכלל האוכלוסייה), והיא הקהילה היהודית הגדולה בעולם, אחרי ישראל. כ-43% מהאוכלוסייה היהודית מתגוררת באזור הצפון מזרחי של ארה"ב, כמעט 60% מהיהודים הבגירים הינם בעלי תואר ראשון לפחות, 28% בעלי תואר שני ומעלה,. ליותר מחצי ממשקי הבית היהודים בארה"ב מכניסים למעלה מ-100,000$ בשנה.

ארה"ב וישראל הן כיום בנות ברית וידידות קרובות ביותר. במשך שנות הקמתה ובנייתה קיבלה ישראל סיוע בטחוני וכלכלי עצום מארה"ב, וכן תמיכה דיפלומטית משמעותית. האמריקאים מצידם הביטו בהערכה במאמצי ישראל לדבוק בערכי המסורת הדמוקרטית המערבית, בהישגיה הכלכליים המרשימים ובמאבקה הנחוש כנגד אויביה הבלתי מתפשרים. לקהילה היהודית בארה"ב היה חלק בלתי מבוטל ביצירת מערכת היחסים המיוחדת בין ארה"ב לישראל, והדבר נובע בין היתר מהעובדה שלקול היהודי יש את המשקל הרב ביותר משל כל קבוצה אתנית אחרת בבחירות המדינתיות והפדראליות. כמו כן, כיום ישנם יותר יהודים במשרות פוליטיות בכירות מאשר אי פעם בעבר. בקונגרס ה- 119 סנאטורים יהודיים מהווים 6.4% מכלל הסנטורים – 33.  בין שופטי בית המשפט העליון האמריקאי ובעמדות מפתח במימשל בכירים יהודיים רבים.

מאפיין בולט נוסף של יהדות ארה"ב הינו נטייתה לצורות חיים יהודיות מודרניות ופלוראליסטיות, הכוללות את התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית והיהדות הרקונסרוקציוניסטית – תנועות המהוות את עיקר מניינה ובניינה של יהדות ארה"ב. כניסת היהדות הלא אורתודוכסית לארה"ב מזוהה עם הגעת אינטלקטואלים מהידות גרמניה בתחילת המאה ה – 19, אך שורשי הרפורמה האמריקאית מצויים בצ'רלסטון, צפון קרוליינה, שם התפילות לוו בתרגום לאנגלית, תפילות חדשות הוספו כדי לבטא את החיים בארה"ב, הוספו מוסיקה ונגינת אורגן, הונהגה תפילה מעורבת וללא כיסוי ראש, ונזנח המנהג של חגיגת יום טוב שני של גלויות.

איך מתארגנים

חינוך

מערכת החינוך האמריקאית היא דה – צנטרליסטית והסמכות הבלעדית בנושא זה היא של 50 המדינות. מסיבה זו גם אין חוקים פדראליים בקשר לתוכנית הלימודים, הקמת מוסדות להשכלה גבוהה וההכרה בהם, הכרה בתארים ובמקצועות, ניהול מוסדותחינוך, מעמד הסטודנטים, וכו'. במדינות ארה"ב קיימים בתי"ס פרטיים (בתשלום שכ"ל) וכן בתי"ס ציבוריים (ללא תשלום שכ"ל), מבי"ס יסודי, דרך התיכון ועד הקולג' ובתי"ס מקצועיים. בתי הספר היהודיים הינם פרטיים ומשולם בגינם שכ"ל גבוה. שכר הלימוד בקולג'ים פרטיים או מחוץ למדינה (כגון תושב קליפורניה שרוצה ללמוד בניו יורק) גבוה ביותר, וההורים בארה"ב בד"כ מתחילים לחסוך את שכר הלימוד לקולג' כבר מהלידה.

מידע נוסף על חינוך והשכלה בארה"ב:  https://www.ed.gov/

מערכת הבריאות

מערכת הבריאות האמריקאי הינה פרטית ותחרותית בעיקרה, בשונה ממערכות הבריאות הציבוריות המקיפות הקיימות במרבית מדינות העולם המערבי: אין בארה"ב ביטוח בריאות מדינתי, ולכן מוסדר הנושא ע"י ביטוחי בריאות פרטיים שמרבית התושבים דואגים לעשותם (יצוין כי יש בעייתיות רבה בנוגע לציבור רחב מחוסר ביטוח בריאות פרטי). עלות הטיפול הרפואי בארה"ב התייקרה מאוד בשלושים השנים האחרונות, ולכן חשוב מאוד לדאוג לעריכת ביטוח בריאות עם הגעתך. לאמריקאים רבים יש תוכניות ביטוח רפואי המוסדרות באמצעות מעסיקם, מה שלא תמיד מתאפשר למהגרים (שלעיתים הם עצמאים, מחפשי עבודה או בגיל פרישה). אם אתה נשלח לארה"ב ע"י חברה, סביר ביותר שביטוח רפואי נכלל בתנאי ההעסקה. סטודנטים עד גיל 25 יכולים ליהנות מפרמיות ביטוח רפואי זולות יותר. לרוב הקולג'ים יש מרפאה או מרכז בריאותי המציעים טיפול בסיסי וייעוץ חינם.

מידע נוסף www.healthcare.gov

דיור

החוף האטלנטי הוא המיושב בצפיפות הרבה ביותר, וצועד בעקבות המורשת הארכיטקטונית האירופאית. באזור זה בו התרחשו האירועים המרכזיים בתולדות ראשית ההיסטוריה האמריקאית נמצאות הערים האמריקאיות הותיקות כמו בוסטון, ניו יורק, וושינגטון ופילדלפיה. הבתים הנבנים כיום גדולים מאי פעם וכוללים בד"כ שלושה חדרי שינה או יותר, 2.5 מקלחות, חניה לשתי מכוניות או יותר ומערכת מיזוג מרכזית. 65.9% מהאוכלוסייה הם הבעלים של בתיהם, שעלות בנייתם הממוצעת מגיעה 329,000$ (לא כולל מחיר השטח), תלוי במיקום כמובן. שיעורי ריבית נמוכים על המשכנתאות (6%-6.5%) מניעים את התושבים לרכוש דירה בד"כ, ומחירי ההשכרה והקנייה הגבוהים וההיצע הנמוך במרכזי הערים הביאו להתפתחות הפרברים העירוניים – עיירות הממוקמות כ-100 ק"מ ממרכזי הערים, עם מערכת היסעים ציבורית מעולה וכבישים נוחים המאפשרים הגעה נוחה לעבודה במרכזי הערים.

פנאי

בארה"ב תוכל לעסוק בעולם הספורט האקטיבי על כל צורותיו: החל מגלישה בהוואי ובחופים המפורסמים של קליפורניה, דרך סקי בהרי הרוקי וכלה בטיפוס על הרי הסיירה וטיול בדרכי יערות המסילה האפלאצ'ית. האקלים ברוב ארה"ב הוא ממוזג, ונעשה חם ככל שמדרימים וקר ככל שמצפינים או מתרחקים מהחופים לכיוון המרכז. פלורידה חמה בכל עונות השנה, והחופים ליד הערים השוכנות בקרבת החוף מתמלאים באנשים בסופי השבוע של חודשי הקיץ.

קישורים מועילים

ארה"ב והגירה

www.travel.state.gov

www.uscis.gov

שגרירות ארה"ב בישראל

https://il.usembassy.gov/

ממשלה

www.uscis.gov

תעסוקה

beta.bis.gov

https://www.usa.gov/job-search

www.usajobs.gov

ביטוח לאומי

http://www.ssa.gov/

דיור

www.realtor.com

מכס והסגר

www.cdc.gov/quarantine

www.cbp.gov

עסקים בארה"ב

www.usa.gov/business

www.state.gov/business

www.usa-corporate.com

מיסים

www.irs.gov

תקשורת

www.usatoday.com

www.nytimes.com

www.cnn.com

מערכת החינוך

www.ed.gov

https://www.usief.org.in/Study-in-the-US.aspx

בתי ספר יהודיים

prizmah.org

תיירות ופנאי

www.visittheusa.com

www.ustravel.org

www.usatourism.com

www.lonelyplanet.com/usa

למידע נוסף
צרו קשר