הגירה לחול דורשת המון סבלנות, אורך רוח, השקעה כלכלית ומוכנות נפשית. היעדים הנפוצים ביותר בהם ניתן לראות הגירה חיובית הם אוסטרליה, קנדה וארצות הברית, אשר פותחות את שעריהן כמעה לאו דווקא לכל המרבה במחיר ובעל האמצעים, אבל בעיקר בעל נתון זה.

אחד המשתנים אשר הולכים ופוחתים אבל עדיין קיימים בתחום הבדיקות וההתניות לקבלת אזרחות או אשרות שונות ביעדים שונים בחול עומדות על בדיקה ומעבר בדיקת פוליגרף לשביעות רצונה של הנציגות. אבל לאחרונה נשאלת השאלה, האם הבדיקה תורמת או דווקא גורעת ביחס לשני הכיוונים, וכיצד ניתן לייעל את בדיקות האמינות לפחות במישור ההגירה.

האם הגירה לחול דורשת בדיקת פוליגרף?

בעבר זה היה חוק בלתי כתוב. כל מי שמעוניין להגר למדינה זרה  המוזכרת לעיל היה מחויב בבדיקת פוליגרף כדי לקבל את החותמות והאישורים הסופיים. כיום הבקשה למעבר בדיקת פוליגרף הינה שולית וכמעט בלתי קיימת כתוצאה מאמינותה הירודה וצמיחת התופעה של יותר ויותר אנשים אשר מסוגלים לעבור את בדיקת הפוליגרף במרמה. כתוצאה מכך, מרבית המקומות המבוקשים להגירה אינם מסתפקים/ מסתמכים  ואף אינם עושים שימוש כלל בבדיקת הפוליגרף, ואם כן, אז רק לטובת הפרוטוקול בלבד.

בדיקת פוליגרף כחלק מראיון הקבלה – האם כדאי להסכים לכך?

השאלה הזאת מורכבת ונכללת גם בתחום הפוליגרף בכל נושא שהוא. הפוליגרף היא בדיקה שאסור ואין להתבסס עליה כתוצאה מחוסר האמינות המשוועת שהתגלתה בה. יחד עם זאת, כל סירוב שהוא לבצע את הבדיקה יעורר את חשד המראיינים. קיימות שתי דרכים בלבד להתחמק מבדיקות כאלה, הגשת מסמך רפואי המעיד על אי כשירות לבצע בדיקת פוליגרף באופן תקין או סירוב הכולל תביעה משפטית במקרה של אי קבלת האשרה. סירוב המשולב בתביעה הוא גבולי ביותר כתוצאה מהיכולת של הנציגות לטעון כי לא על הבדיקה או על הסירוב לבצעה נפל דבר.

ביצוע בדיקת פוליגרף לקבלת אשרת עבודה והגירה

בדיקת פוליגרף לקבלת אשרת עבודה והגירה, היא נפוצה פחות מאחר שבין הפרטים המרכזיים שייבדקו במעמד הגשת בקשות מסוגים כאלה יהיו של הגשת מסמכים והוכחות לקבלת עבודה ואישור המעסיקים במדינה המבוקשת, המעיד שהתקבלתם לעבודה לתקופה מסוימת, והצגת חוזה עבודה חתום. את הפוליגרף במידה ויידרש, ככל הנראה תבצעו בחברה עצמה ולא אצל הנציגות.

מה מחליף את בדיקת הפוליגרף לצורך הגירה בשנים האחרונות?

ראיונות אישיים של קרובי משפחה, חברים, מעסיקים והסביבה הקרובה של המבקש היא זו אשר מחליפה על פי רוב את בדיקת הפוליגרף או לפחות מבססת את בניית וניתוח אישיותו של המבקש. החסרונות של החלופה הזאת היא כמובן יכולה ההכנה המוקדמת של אותם אנשים  קרובים ותיאום הגרסאות, מצד שני, היכולת ליפול בחוסר אמיתי בעת תיאום ציפיות אם כל כך הרבה אנשים והכורח בזכירת כל הפרטים שייפיתם, הראיונות הללו מפילים לא מעט אנשים וניתן לראות בהם כקשים הרבה יותר מאותה בדיקת פוליגרף, שכעת משום מה נראית תמימה ובלתי מאיימת.

בשל כלל הפרמטרים הללו, חשוב ביותר להסתייע בחברה מנוסה או משרד הגירה ותיק המסייע למבקשים לקבל אשרות שונות לשהייה/לימודים ו/או קבלת אזרחות להקלה וליווי בהליכים ותהליכים מורכבים אלה אשר יעלו את הסיכויים שלכם באופן ניכר.

מאמרים נוספים

רילוקיישן לאוסטרליה

להמשך קריאה

מקצועות עכשוויים הנדרשים באוסטרליה

להמשך קריאה

עברתם תאונה בחו"ל? כך תתמודדו

להמשך קריאה

אמנת המס בין ישראל לקנדה

להמשך קריאה